utorok 31. marca 2020

       

  Prvý   lamelový  separátor  odpadovej  komunálnej   vody      na   Slovensku


          Blízko Papierničky  známej z afér p. Mečiara, je nenápadný  areál s malými chatkami, Detský tábor Prameň. Tábor prechádza premenou, obnova tábora sa orientuje na zníženie prevádzkových nákladov, zvýšenie estetickej úrovne  a udržanie  kvality životného prostredia.
Pri vstup do areálu je sú nenápadné štrkové plochy na dvoch úrovniach a pár poklopov šachiet.
Jedna z nádrží obsahuje lamelový separátor. Tento systém bol na Slovensku použitý prvý raz. Vo svete je to bežne používaný systém pre zvýšenie účinností usadzovacích nádrží. 
V začiatkoch vývoja čiastiacich zariadení odpadovej vody bola Emšerská nádrž,(studňa) valcová nádoba  s prepážkami, ktorá dlhým zdržaním umožnila znížiť obsah nerozpustných látok odtekajúcich do recipientu alebo vsaku. Požiadavka na pomer priemeru a výšky neumožňovala použitie pre väčšie prietoky.
Neskôr vznikla  nádoba kubického tvaru, štrbinová nádrž. Umožňovala väčší prietok ale účinnosť bola rovnaká. Základným princípom bolo oddelenie usadzovacieho a vyhnívacieho priestoru prekrývajúcimi sa stenami so 60°sklonom.  60°sklon bol volený pre zamedzenie usadzovania kalu na stenách oddeľujúcich priestory.
Ani toto riešenie nezvýšilo usadovaciu schopnosť zariadenia. Vývoj brzdili hlavne technologické možnosti stavbárov, agresivita odpadovej vody vyžadovala veľké krytie výztuže a tým aj hrubé steny železobetónových prvkov. Naviac, boli pracné a  teda aj drahé. 
Čistenie odpadovej vody je relatívne stabilné prostredie kde sa investície plánujú dlhodobo, dajú sa zanedbávať, ich príprava vyžaduje odborníkov a tí v medzičasoch nemajú náplň. Preto sa vyvíjali veľké čistiarne, kde sa projekčné náklady rozpustili v investícii. To u malých nebolo možné, Vývoj menších ČOV robili viac výrobcovia strojných zariadení s malou spoluúčasťou odborníkov z iných odborov. 
Aj na technických univerzitách sa posudzovali projekty ČOV ako "málo technické". 
Priemysel s pružnou obmenou orientácie a zmeny výroby potreboval vyriešiť oddelovanie   roztokov obohatených tuhými látkami a vyvinul lamelový separátor. Je to štrbinová nádrž, ale miesto jednej alebo dvoch  štrbín ich skladá väčšie množstvo. Umožnilo to najmä využitie plastov. Lamelové separátory rýchlo prenikli do prípravy (výroby) pitnej vody pre vysokú účinnosť, ale paradoxne aj keď prípravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody prebieha obvykle u jedného rezortu, do čistenia odpadovej vody sa lamelové separátory nedostali. 


                                            Lamely pospájané do kompaktného telesa



Vo svete  vývoj prebiehal ináč, ale aj v USA vznikla prvá firma pred cca 10 rokmi ako požiadavka na zvýšenie účinnosti usadzovacích nádrží pri jestvujúcich čistiarňach.
U nás treba vybudovať minimálne 500 až 1500  väčších ČOV, usadzovacie nádrže musia byť predradené pred každú z rôznych použiteľných technológií. Prevádzkové hodnotenie môže začať práve na tejto malej  KČOV .


                                              Odtokové potrubie nad separátorom


     Pohľad na rozostavanú KČOV, vľavo lamelový separátor

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára