Pri písaní príručky pre stavbu vegetačnej ČOV (zemného filtra) som sa snažil aplikovať dostupné materiály. Na západ od nás sa na rozvody používa PVC odolné voči UV žiareniu, sú dostupné iné tvarovky, rozdeľovacie šachty, ale používajú sa aj iné spôsoby čistenia.
Do nákresov sa mi priplietol horný rozvod z francúzskeho modelu. Tento spôsob v našej a teda aj európskej norme nie je uvedený, ale pretože ho zobrali na milosť Nemci a v súčasnej DIN už uvedený je, trochu ho popíšem.
Francúzsky model je náročnejší ako požaduje naša norma, podľa českých propagátorov netreba septik, opak je skutočnosťou, naviac používa vždy viac polí, min. dve vertikálne ktoré sa striedajú (jedno vyhníva, druhé filtruje) a priraďujú horizontálny filter na dočistenie. Fekálie filtruje hustou povrchovou vrstvou, zachytenú zmes fekálií kompostuje na povrchu a vzniknutý kompost dlhodobo používa na filtráciu pritekajúcej vody.
Naša akademická obec sa stavia k tomuto spôsobu kategoricky odmietavo, hlavný dôvod je hygienický, možnosť zápachu, prenos baktérií, a nefunkčnosť počas tuhej zimy.
S posledným argumentom sa stotožňujem, počas tuhej zimy aj horizontálny filter, ktorý nemal dostatočnú hĺbku premrzol a bol nefunkčný. Ale francúzsky filter je zalievaný cyklicky, tečúca voda ťažšie zamrzne. A aj u nás sú oblasti, kde mrazy hrozia minimálne a krátkodobo.
Na odskúšanie v našich podmienkach treba postaviť zariadenie a nechať ho niekoľko rokov sledovať, potom sa dajú robiť nejaké uzávery.
Keby sa našiel odvážlivec, ktorý by sa na to dal, projekt aj s detailami poskytnem,
ale pozemok musí byť väčší a svažitý, spád aspoň 1m na desať metrov dľžky.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára