Čo s kalom z malej ČOV?
Každá ČOV produkuje kal. Centrálne ČOV používajú na jeho spracovanie a odstánenie rôzne technológie, ale už aj menšie centálne ČOV pre obce sa potýkajú s problémom odstraňovania kalu.
No a malé ČOV pri rodinných domoch, penziónoch a objektoch do 50 EO musia riešiť pomerne nákladný problém.
Pri MBČOV niektorí dodávatelia ponúkajú kontrolu ČOV s doplnením kalu alebo odvozom nadbytočného kalu. Pri tejto činnosti dochádza k manipulácii s desiatkami litrov materiálu, sú potrebné nádoby na prevoz, vozidlo, obsluha. Výsledkom je cena, ktorá môže pri jednom zásahu presiahnuť 100 €. Trojčlemnná domácnosť vyprodukuje ročne približne 65 700 gr NL z toho môže odtiecť do vsaku alebo recipientu cca 4000 gr, zostáva viac ako 60 kg NL. V tekutej forme je množstvo ešte zväčšené organickými prímesami a hustota kalu nepresiahne 20% , v reálnej forme je to viac ako 300 l tekutého kalu ročne pre EO . Pri MBČOV do recipientu sa odtok kalu nesleduje, a odvoz kalu sa robí málo, môžeme predpokladať, že väčšina odteká volne. V prípade dôslednej obsluhy by bol odvoz pri 30 l odbere kalu min. 10x za rok, a náklady nad 1000 €. Keď pripočítame návštevu inšpektora, skúšku z laboratória, je používateľ domácej ČOV znevýhodnený voči užívateľovi kanalizácie asi 10x.
KČOV po primárnom čistení v septiku už kal ďalej v procese nepoužíva a koncentruje ho v usadzovacej časti septiku. Kal nemôže odtiecť do vsaku alebo recipientu ako pri MBČOV a je potrebné pravidelné odstraňovanie. Pre malé obecné ČOV do 5000 EO sa uplatňuje jednoduchší postup a ten preto môžeme použiť aj pri malej ČOV. (Zákon č. 188/2003 Z. z. § 5ods.1)
1) Do poľnohospodárskej pôdy alebo do lesnej pôdy je povolené aplikovať len upravený čistiarenský kal s minimálnym 18-percentným obsahom sušiny alebo dnové sedimenty s minimálnym 18-percentným obsahom organických látok v sušine. Upravený čistiarenský kal s nižším obsahom sušiny možno aplikovať len z čistiarní odpadových vôd s ekvivalentným počtom obyvateľov1) pod 5 000.
§ 2 ods. b) upraveným čistiarenským kalom kal, ktorý prešiel biologickou, chemickou alebo tepelnou úpravou, dlhodobým skladovaním alebo iným vhodným procesom spôsobujúcim významné zníženie jeho fermentačných schopností a zdravotných rizík pre životné prostredie pri jeho využívaní aplikáciou do poľnohospodárskej pôdy a do lesnej pôdy,
Po vyčerpaní (vypustení) kalu zo septiku je možné pri obecných KČOV použiť kalové pole, je to filtračné zariadenie kde odsadená voda odteká na filter na dočistenie. Pevná zložka kalu sa vysuší a čiastočne využije rastlinami. Tie sa po pokosení môžu použiť do kompostu, nevytvárajú ďaľšie nebezpečie .
Pri malých ČOV, rovnako KČOV aj MBČOV je použitie kalového poľa náročné na priestor, ako prijateľný kompromis sa ponúka uzavretý kompostér v ktorom sa zvýšením teploty ničia termotolerantné koliformné baktérie a fekálne streptokoky a zníži sa objem vysušením..
Vhodný na tento účel je IBC kontajner 600-1000 l. Vypúšťací otvor 50 mm sa použije na odvedenie odfiltrovanej vody, vstupný otvor sa vytvorí vykružovadlom . Do otvoru sa vloží tesniaca manžeta Dn 40, na prečerpávanie sa použije HDPE potrubie Dn 40.
Na dno sa vystrie filtračná geotextília vo viacerých vrstvách s presahom na odtokový otvor a zaťaží vrstvou kremičitého piesku alebo štrku. V uzávere plnenia sa vytvorí otvor na odvod vzduchu pri pretlaku z čerpania. Ten teoreticky ani nie je potrebný , vzniknutý tlak urýchľuje fitráciu, ale zjednodušuje odvod pary pri sušení kalu.
Do odtokového otvoru sa osadí potrubie nasmerované na povrch HF alebo VF , podľa druhu KČOV, alebo späť do septiku. .
Rovnaká konštrukcia sa použije aj pri MBČOV, len vývod sa privedie do nádrže MBČOV.
Jednorazový odber (čerpanie) kalu zo septiku je cca 300 l , naplní nádrž do 1/3 objemu, po odfiltrovaní vody zostane povlak na filtračnom nateriáli v hrúbke pár cm a po vysušení sú to len mm.
Materiál IBC kontajnera je priesvitný, svetlo sa prechodom mení na teplo, podporuje zvýšenie teploty vyhnívajúceho materiálu a jeho dezinfekciu. Nádoba sa nenaplní skôr ako o rok, doba skladovania a zvýšená teplota zaručuje jeho bezpečné použitie do kompostu.
V zimných mesiacoch môže prebiehať obdobie , keď filtrovaný materiál zamrzne, ale mninimálne na osvetlenej stene vznikne priestor, kde prebytočná voda odtečie. Predľži sa interval čerpania kalu, ale na prevádzku to nemá nepriaznivý vplyv.