Bezvsaková KČOV
Posledný pokus MŽP SR znemožniť decentralizované čistenie v lokálnych ČOV viedol k vsunutiu vyjadrenia Slovenského vodohodpodárskeho podniku (SVP) do povoľovacieho konania. Nie všetky pozemky a stavby majú kontakt s recipientom, ďaľšia možnosť je vyústenie do vsaku. A tu sa dostáva konanie MŽP SR do rozporu so zákonom. Zákon vyžaduje pred zhotovením projektu predložiť vyjadrenie odborne spôsobilej osoby k zaústeniu do spodných vôd. No a k tomuto vyjadreniu (hydrogeologickému posudku HGP) ešte požaduje MŽP SR stanovisko pracovníka SVP. Odhliadnuc od toho, či má vyššiu kvalifikáciu a či je takéto vyjadrenie niekde ako posúdenie zakotvené, je to vnútorná záležitosť , ak sa úradník nevie rozhodnúť, či je HGP dostatočný, nech sa obráti na SVP, ale prečo to požadovať od investora?
Nie je ani v kapacitných možnostiach SVP zvládnuť túto povinosť, a aj preto sa utieka k možnosti, že sa vyjadruje len k osobne požadovaným prípadom. Ostatní počkajú, alebo sa požiadavka bez odôvodnenia zamietne. My, ako národ holubičí neideme následne za právnikom s požiadavkou náhrady škody za znehodnotenú prácu, ale väčšinou len nadávame na systém.
Ale sú aj prípady, keď investor v dobrom rozmare kúpi pozemok a až potom zistí, že je v ochrannom pásme alebo sú tam iné dôvody , prečo vsak nie je možný , napr puklinové podložie.
Súčasne platná európska norma sa s týmito špecifickými problémami nezaoberá, ale Dánsko je krajina, kde na väčšine vidieckeho prostredia je hladina spodnej vody vyššie ako -1,5 m. A táto spodná voda je aj jediný zdroj pitnej vody. U nás sa rešpektuje alebo uplatňuje zásada vzdialenosti ČOV od studne, ale táto podmienka sa tam nedá dodržať. Neviem ako tento problém riešili gazdovia v Dánsku predtým, ale pred dvadsiatimi rokmi začali Dáni stavať bezvsakové ČOV, po desiatich rokoch prevádzky sa táto forma dostala do stavebných predpisov a ich použitie je samozrejmosťou.
Na akom princípe to funguje?
Odpadová voda sa najskôr známym spôsobom usadí v septiku. Tu sa oddelí časť nerozpustných látok a prejde do kalu. Zvyšok - tekutá zložka, sa vypustí do nádrže osadenej rýchlorastúcimi drevinami. Tu sa voda odparí a nerozpustné látky zostanú ako zdroj živín pre stromy.
Podmienky návrhu sú lokálne, musí sa overiť množstvo zrážok, navrhnúť odparovacia plocha, hľbka, spôsob kontroly.
Dreviny sa vysádzajú na dlhú dobu, ťažia sa postupne raz dva dva roky, drevo je vhodné na košikárske výrobky alebo ako palivo.
Častým argumentom proti vsaku je spôsob vyhodnocovania odberov. Zákon požaduje akreditovaný odber, ( pri zlievanej vzorke by to bol 24 hodinový pobyt pri ČOV) a akreditované laboratórium. Sú oblasti Slovenska , kde tieto laboratóriá nemajú a ešte nedávno vozili vzorky z Rimavskej Soboty do Turčianskych Teplíc. A mám aj vodoprávne rozhodnutie, kde požaduje vodná správa 12 skúšok do roka pred KČOV a 12 skúšok na výstupe z KČOV. Ako dizertačnú prácu MPh by som to chápal, ale akú vypovedaciu schopnosť má skúška pred KČOV mi nikto nevysvetlil.
Tieto prehnané požiadavky stavali KČOV do vsaku do nevýhody voči iným spôsobom čistenia, finančne až nad odvoz žumpy.
Pri bezvsakovej ČOV stoja úradníci pred rozhodnutím ako sledovať účinnosť , ako preukazovať, že nepoškodzuje životné prostredie. Ale mohli by to zistiť v Dánsku.
Pôdorys odparovacieho poľa |
Rez odparovacím poľom |