Jedna z KČOV postavených podľa môjho projektu je v Piešťanoch, v ochrannom pásme kúpeľov. je to len vďaka vytrvalosti investora a architekta, ktorý menežoval inžiniersku činnosť, pretože sa tam vyjadrovalo okrem okresných orgánov aj MZ SR, Inšpektorát kúpeľov a žriedel a Krajský pamiatkový ústav. Tvrdé, ale jasne stanovené podmienky investor prijal, doplnili sa do projektu a ten sa realizoval. Bolo tam použité viacstupňové čistenie podľa skúseností z Česka. Tam postavili niekoľko identických KČOV s rôznymi systémami a náplňami a sledovali po 24 kontrolných bodov. Po vyhodnotení bol vybratý vertikálny otvorený filter ako najúčinnejší. Ten som použil aj v Piešťanoch, doplnkoé čistenie pred vsakom prebieha v otvorenom horizontálnom filtri. Na čerpanie kalu zo septiku je urobený vývod do oplotenia k prístupovej komunikácii, takže čerpacie vozidlo nemusí vstupovať do obytného areálu.
Je to lastovička, mnohé projekty, ktoré som urobil ostali stáť na množstve nelogických požiadaviek úradov. To, že sme pristúpili k EÚ a prijali spoločné normy ani nevedia.
Zajtra je sedenie k podobnému projektu, nebudem ani spomínať okres, ale pozvaných je 25 organizácií. Uvidím či moje vedomosti budú dostatočné a psychika dosť odolná.
Na poslednom podobnom stretnutí som pracovníkom Krajského úradu ŽP vykričal, že to čo robím, robím pre pocit zodpovednosti ako odovzdáme krajinu ďaľšej generácii a robím to zadarmo, ich platíme z našich prostriedkov a nehľadajú riešenia ale vymýšľajú ako sa to nedá urobiť.
Ale zas tak zlé to nie je. V Akčnom programe vlády pre menej rozvinuté okresy sa objavila veta o použití zemných filtrov ako alternatíva čistenia odpadových vôd. Pôvodné stanovisko MŽP, ktoré podporovalo osvedčené technológie bolo nahradené v zmysle, že sa spracuje štúdia o vhodnosti použitia takéhoto spôsobu čistenia. V tomto roku je 120 rokov od postavenia KČOV v Moskve (ešte za cárskeho Ruska).